Dočteno | Severka - Nina Špitálníková

sobota 2. prosince 2023

Ahoj, v poslední době jsem se opět vrhla s velkým zájmem do čtení. Z toho důvodu jsem se rozhodla, že se o to budu dělit s vámi, protože i já sama mám ráda, když mohu někde načerpat inspiraci co číst. Začnu tuto sérii knížkou, kterou jsem přečetla zhruba před měsícem.


Severka - Nina Špitálníková

Anotace - Protagonistka prvního románu Niny Špitálníkové, autorky Svědectví o životě v KLDR, žije v Jižní Koreji, ačkoli se narodila v té Severní. Vyprávění líčí její strastiplnou cestu za svobodou, hříchy minulosti i pochyby, které ji po celou dobu provázejí. V kaleidoskopickém příběhu poznáváme perspektivu a osudy prominentů severokorejského režimu i těch na dně společenského žebříčku. Díky tomu klade román Severka závažné otázky, které dalece přesahují hranice Korejského poloostrova. Ta základní zní: Co může jedinec obětovat pro vlastní svobodu?


Knihu jsem otevírala už s velkým očekáváním, jelikož jsem na ni všude slyšela jen samou chválu. Myslím, že hlavně proto pro mě byl její začátek hodně rozpačitý. Vůbec jsem se do ní nezačetla rychle a takovéto "nemůžu se od té knihy odtrhnout" se nekonalo. Vše se ale změnilo od té doby, co jsem se prokousala přes úvodní kapitolu.


Já jsem četla všechny předchozí knihy od Niny a slyšela jsem snad všechny její přednášky a tak jsem měla za to, že už toho o Severní Korey vím dost a že se v knize vlastně ani nebude nacházet moc úplně nových informací, to jsem se ale šeredně spletla. Kniha je sice psaná jako román, tudíž nemůžeme všechny informace brát jako totální pravdu. Informace nebyly ověřeny z žádných psaných zdrojů. I přes to ale Nina naznačovala, že by si neuměla čistě jenom vymýšlet, kdyby se kniha neměla zakládat na tom, co vyslechla. 


Z některých částí knihy mi bylo až fyzicky zle, třeba když bylo popisováno mučení lidí, aby se přiznali k činům, ze kterých jsou podezřelí. Ještě snad horší byla část knihy, kdy jedna žena vypovídala, co všechno jsou schopny udělat ženy, když otěhotní na vojně, aby se plodu zbavily. Je šílené, že něco takového se může někde na světě dít a o to víc mě děsí, že těchto věcí bude ještě o dost víc, než si vůbec umíme představit. 


Hlavní hrdinku, Severku, jsme mohli potkat už v Ninině knize "Svědectví o životě v KLDR". Jedná se o studentku z prominentní severokorejské rodiny, která vlastně uteče z KLDR, aniž by o tom věděla. Vše zařídí její otec. Kniha popisuje to, jaký byl její život v KLDR a u toho rovnou i čtenáři přibližuje, jak to v této zemi chodí. Popisuje i její útěk. Následně se dovíme i to, že jestliže se severokorejskému uprchlíkovi povede dostat do Jižní Korey, je dám do zařízení, kde ho učí žít v moderním světě. Jsou tam popsané i některé praktiky zdejších zaměstnanců. Kniha popisuje i těžkost začlenění uprchlíka do jihokorejského světa.


Na jednu stranu budete Severku díky této knize nenávidět, z druhého pohledu vám jí bude hrozně líto. Já jsem knihu dočetla a nebyla jsem schopná říct, na které straně této barikády stojím po jejím dočtení. Kniha byla hodně silná, až tak, že mi informace z ní leží v hlavě do teď. 


Jak jsem se už zmínila, první úvodní kapitola mě zas tolik neoslovila, ale od zbytku knihy jsem se nemohla odtrhnout. Kniha byla psaná neotřelým a originálním způsobem, Já jsem doteď žádnou takovou knihu nečetla. Tím netvrdím, že žádná taková neexistuje. Já ji mohu jedním jedině doporučit, takže jestli váháte, jestli si ji přečíst nebo ne, jděte do toho!


Nechci v této sérii článků věnovat každé knize svůj speciální článek, ráda bych je shrnovala nějak stručněji. U této knihy jsem ale cítila, že si tu pozornost zaslouží. 


Četli jste Severku? Co si o této knize myslíte?


Těším se u dalšího článku,

Lenka

1 komentář:

  1. Je super, že tě knížka nakonec chytla a nemohla ses od ní odlepit. Takové příběhy jsou nejlepší. :)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za komentáře <3